Treningstilbud og grupper
Skøyteskolen:
Skøyteskolen er åpen for alle som ønsker å prøve seg på kunstløp og lære å stå på skøyter. På skøyteskolen kan man velge å trene 1 eller 2 dager i uken. De deles i grupper basert på ferdighetsnivå og vil få oppfølging av 2 trenere, en juniortrener og en assistent.
Utøvere på skøyteskolen blir vurdert ut fra NSFs skøyteskolekriterier og beslutningen om opprykk tas av skøyteskoletrenere i samsvar med hovedtrener mot slutten av hvert semester.
Skøyteskolen holdes 2 ganger i uka:
Mandager på Leangen og onsdager på Dalgård. Vi anbefaler skøyteglade barn å delta to ganger i uka, men det er også mulighet for å velge kun ett av tilbudene.
Når barnet har nådd opplæringsmålene for skøyteskolen, vil barnet få tilbud om opprykk til kadettgruppe. Litt avhengig av alder, tar det vanligvis halvannet til to år på skøyteskolen før barnet når disse ferdighetene.
Rekrutt
Rekrutt er det første steget etter skøyteskolen. Rekrutter trener 2-3 ganger i uken på is og 1-2 ganger med barmark. Her har utøverne blitt evaluert og har et godt grunnlag for å jobbe videre med grunnleggende skøyteferdigheter og NSF (norges skøyteforbund) sine aspiranttester. Utøvere på skøyteskolen blir vurdert ut fra NSFs skøyteskolekriterier og beslutningen om opprykk tas av skøyteskoletrenere i samsvar med hovedtrener mot slutten av hvert semester.
For å bli tatt opp til rekrutt må utøverne kunne:
- Gli på bue
- Gli på en fot
- Gå bakover
- Ha flyt og bruke hele skøyten til å skyve
- Vise god bøy og strekk av kne
- Snu fra forover til bakover og omvendt
- Vise forståelse for/kontroll på innover og utover skjær
Rekrutter vil gjennom sesongen øve på NSF’s aspiranttester og tester settes opp 1-3 ganger per sesong. Når test blir satt opp avgjøres av hovedtrenerteamet basert på vurdering fra gruppenes trenere om når utøverne er klare. Tilbud om testing vil gis til utøvere som anses å ha god sjanse til å bestå test. Dette gjøres for å unngå mange forsøk hvor utøverne ikke får bestått test.
Rekrutt vil deles opp ut ifra hvilke ferdigheter de individuelle utøverne trenger å øve på. Gruppene på isen kan derfor variere gjennom sesongen med grunnlag i hvilke tester utøveren har bestått/øver på (test 1, test 2, test 3).
Rekrutt kan deles i mindre grupper avhengig av størrelse for å sørge for god trenertetthet og kunne tilpasse treningsopplegget på et mer individuelt nivå. Etter bestått test 3 vil utøvere forbli i rekrutt frem til ny evaluering av grupper og timeplan. Dette forekommer i hovedsak ved inngangen av ny sesong, men ved behov kan det også gjøres justeringer ved årsskifte. Det er forventet at utøvere på Rekrutt deltar på minst 1 barmarkstrening i uken for å bygge gode vaner for langsiktig skadeforebygging.
NSF Aspiranttester
Håndbok kunstløp 2023-2024 (oppdatering vil komme sesongen 24/25)
Test 1
- Utfall forover på bue
- Ponnyhopp på sirkel
- Vendinger begge veier på en eller to føtter
- Forover utøver buer begge veier.
- Chasse på sirkel – forover og bakover, begge veier
Test 2
- Leggover forover og bakover, begge veier
- Tretallsvals forover utover, begge veier
- Skredderhopp
- Piruett på en eller to føtter. Fire runder
- Flyver på bue, begge ben.
Test 3
- Priuett på 1 fot. Fire runder med korrekt inngang og utgang.
- Mohawk på sirkel, begge veier (innover, innover, utover, utover)
- Innover tretall, forover
- Salchow
- Toeloop
- Trinn/trinnsekves – skal vises begge veier/begge bein med kontroll
- Forover utover tretall – på linje
- Dobbeltretall forover innover
- Dobbeltretall forover utover
- Slyngetrinn
Ung og Intermediate
Gruppene som inngår under Ung består av utøvere som starter med kunstløp i alderen 13-19. Utøvere i disse gruppene trener 1 – 3 ganger i uken og starter med barmark og ballett fra man går opp til ung.
Ung-skøyteskole
Denne gruppen består av nybegynnere som ønsker å starte med kunstløp i alderen 13-19. Her øver de på grunnleggende skøyteferdigheter. Målet er å bli trygg på skøyter og å oppleve mestring. Utøverne jobber med skøyteskolentester og NSF’s aspiranttest test 1.
Ung
Ung er det første steget etter skøyteskolen. Her har utøverne god mulighet for å bestå NSF (norges skøyteforbund) sin aspiranttest – test 1.
Videre har de blitt evaluert og har et godt grunnlag for å jobbe videre med grunnleggende skøyteferdigheter, hopp og piruetter.
Ung vil gjennom sesongen øve på NSF’s test 2 og test 3. Tester settes opp 1-3 ganger per sesong. Når test blir satt opp avgjøres av hovedtrenerteamet basert på vurdering fra gruppenes trenere om når utøverne er klare. Tilbud om testing vil gis til utøvere som anses å ha god sjanse til å bestå test. Dette gjøres for å unngå mange forsøk hvor utøverne ikke får bestått test.
Ung vil deles opp ut ifra hvilke ferdigheter de individuelle utøverne trenger å øve på. Gruppene på isen kan derfor variere gjennom sesongen med grunnlag i hvilke tester utøveren har bestått/øver på.
Intermediate (Int.)
Denne gruppen består av utøvere som har bestått test 3. Utøverne i denne gruppen trener 3-4 ganger i uken på is og 2-3 økter barmark/ballett. Int. vil være én gruppe som på isen kan deles mellom flere trenere for å sikre trenertetthet med 6-10 utøvere per gruppe. Ved deling av grupper vil de ulike utøvernes behov påvirke inndelingen.
I denne gruppen jobber utøverne med 2 eller flere enkle hopp utenfor test 3. Videre er fokus på grunnleggende piruetter og kontroll på skjær og fart (dette innebærer blant annet å vise tydelige skjær, god bøy i kne, lene seg over sirkelen). Gruppen skal også introduseres for vanskelige trinn og steg, og jobbe med basispossisjonene i piruetter (kork, parallell, stå). Når utøveren viser kontroll på 2 forskjellige piruetter, 4 ulike enkelhopp og kan knytte flere ulike steg og trinn sammen kan utøveren få program og kan delta i konkurranser når trener anser utøveren som klar.
Videre etter intermediate
Fra intermediate gruppen kan man gå videre til andre grupper når man har nivået som kreves for de respektive gruppene og utøverne er på et nivå som tilsvarer minimum AB. Dette innebærer at utøverne minimum kan vise forståelse for og god kontroll på alle enkle hopp, samt forståelse for 1A. Videre har utøveren kontroll på basispiruettene (parallell, kork, ståpiruett) og klarer stå i minst 4-6 runder. Utøverne viser gode skøyteferdigheter samt kontroll og fart på isen.
Vi vil også se på det sosiale behovet og prøver å tilpasse ut fra både alder og nivå. For å gå videre til en annen gruppe skal trener og utøver ha kommunisert ulike behov og utfordringer.
Voksen
Voksen er en gruppe for utøvere i alderen 20-99 som trener 1-2 ganger i uken. Gruppen består av et utøvere på ulike nivå fra nybegynner til litt viderekomne. De vil gjennom sesongen øve på grunnleggende skøyteferdigheter og NSF’s aspiranttester. Tester settes opp 1-3 ganger per sesong. Når test blir satt opp avgjøres av hovedtrenerteamet basert på vurdering fra gruppenes trenere om når utøverne er klare. Tilbud om testing vil gis til utøvere som anses å ha god sjanse til å bestå test. Dette gjøres for å unngå mange forsøk hvor utøverne ikke får bestått test.
Voksen vil deles opp ut ifra hvilke ferdigheter de individuelle utøverne trenger å øve på. Gruppene på isen kan derfor variere gjennom sesongen med grunnlag i hvilke tester utøveren har bestått og hva de øver på. De kan deles i mindre grupper avhengig av størrelse for å sørge for god trenertetthet og kunne tilpasse treningsopplegget på et mer individuelt nivå. Etter bestått test 3 vil utøvere forbli i voksen frem til ny evaluering av grupper og timeplan. Dette forekommer i hovedsak ved inngangen av ny sesong, men ved behov kan det også gjøres justeringer ved årsskifte.
Studenter
Studenter er utøvere som tidligere har drevet med kunstløp og som ønsker å fortsette med kunstløp 1-2 ganger i uken. Utøverne i denne gruppen har vært aktive utøvere og kan minimum alle enkle hopp og har gjerne jobben med doble og/eller triple hopp.
Studenter kan deles opp ut ifra hvilke ferdigheter de individuelle utøverne trenger å øve på. Gruppene på isen kan derfor variere gjennom sesongen med grunnlag i hva de øver på. De kan deles i mindre grupper avhengig av størrelse for å sørge for god trenertetthet og kunne tilpasse treningsopplegget på et mer individuelt nivå.
B-grupper
B-gruppene trener 4-7 økter i uken på is med 3-5 økter på barmark. Utøvere på B-gruppen er konkurranseutøvere og øver på 1A og doble hopp, piruetter med level og vanskelige trinn.
B3
Utøvere tas opp i B3 etter bestått test 3. De har en grunnleggende forståelse for de ulike elementene i kunstløp. Utøverne viser at de jobber med grunnleggende skøyteferdigheter, dette innebærer blant annet å vise tydelige skjær, god bøy i kne, lene seg over sirkelen, og fart. Når utøveren viser kontroll på 2 forskjellige piruetter, 4 ulike enkelhopp og kan knytte flere ulike steg og trinn sammen kan utøveren få program og kan delta i konkurranser når trener anser utøveren som klar.
I denne gruppen jobber utøverne med flere enkle hopp utenfor test 3, inkludert enkel Axel. Når de viser forståelse og kontroll på enkle hopp kan de også introduseres for doble. I tillegg jobber de med kvalitet i basispiruettene forover (stå, kork, parallell). Videre skal de også jobbe med basispiruetter bakover, og kombinasjonpiruett (CoSp). Utover dette jobber gruppen med grunnleggende skøyteferdigheter og forståelse for vanskelige trinn (counter, rocker, bracket, twillzel, loop, cocktow). Det er forventet at utøverne deltar på barmark for å bygge gode vaner for skadeforebygging.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 1 uke på sommerleir og delta på 2-4 stevner gjennom sesongen.
B2
Utøvere på B2 har kontroll på alle enkle hopp med riktig skjær og sats, inkludert stødig 1A, og bør ha landet minst ét dobbelthopp. Videre har utøvere i denne gruppen kontroll på basispiruettene (parallell, kork, ståpiruett) og bakover ståpiruett hvor de klarer stå i minst 6 runder og får godkjent CoSp og StSqBB. Utøverne viser god kontroll og fart på isen. De har forståelse for de vanskelige trinnene og kan gjennomføre en kombinasjon av ulike trinn etter hverandre (eks. tretall, mowhack, cross-rolls, brackets osv.). Utøverne skal også ha rundt 1.50-2.00 i programcomponenter (PCS = program component score). Utøverne viser god kontroll og fart på isen.
Gruppen jobber med doble hopp og 1A i kombinasjon. Videre jobber de med kvalitet i piruetter med +GOE og lv1/lv2 i CoSp/CCoSp. De skal jobbe med level features i piruetter (særlig punkt 1, 3, 4 og 10) og trinn. De skal opparbeide en forståelse for hva som gir trekk og pluss i GOE i de ulike elementene og hvordan de kan forbedre PCS. Utøverne forventes å kommunisere med trenerne om ulike behov og stille spørsmål for å jobbe mot egen utvikling.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 1 uke på sommerleir og delta på 3-6 stevner i løpet av sesongen.
B1
Utøvere på B1 viser god forståelse for vanskelige trinn og kan skille mellom de ulike trinn og stegene samt har StSqB1 eller høyere. Utøverne skal også lande 1A og minst ett dobbelt hopp konsekvent. Videre skal utøverne ha positiv GOE på solo-piruetter og klare minimum lv1 i CoSp/CCoSp. Utøverne skal også ha rundt 2.00-3.00 i PCS. De har forståelse for hva som gir trekk og pluss i GOE i de ulike elementene og hvordan de kan forbedre PCS.
Gruppen jobber med doble hopp og dobbel som hopp nr. 2 i kombinasjon. Videre jobber de med kvalitet i piruetter med +GOE og lv2 i CCoSp. De skal jobbe med level features i piruetter (særlig punkt 2, 5, 6, 7, 9 og 12) og trinn. Utøverne forventes å sette seg inn i egne protokoller etter stevner og kommunisere med trenerne om ulike behov, samt stille spørsmål for å jobbe mot egen utvikling.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 2 uker på sommerleir og delta på 4-6 stevner i løpet av sesongen.
A-grupper
A-gruppene trener 6-10 ganger i uken på is og 4-6 ganger med barmark. Alle utøvere i A-gruppene vil i løpet av sesongen konkurrere i basic, debs eller høyere konkurranseklasser. I disse gruppene forventes utøverne å ta større ansvar for egen utvikling og opparbeide seg en bredere forståelse for idrettens regler og forventninger.
AB
AB-gruppen består av utøvere som konkurrerer i basic-klassen eller ønsker et redusert tilbud. Utøvere vil ha et standard tilbud på 3 dager i uken, men kan i kommunikasjon med trener tilpasse antall økter i uken ved å delta på 1-3 økter i uken sammen med en annen gruppe tilsvarende deres nivå. Disse øktene må være forhåndsbestemt og vil gjelde for hele sesongen.
Utøvere i denne gruppen må beherske 1A og har lv2 piruetter. De har forståelse for de vanskelige trinnene og kan skille dem fra hverandre. Videre har de forståelse for hva som gir positiv og negativ GOE og hvordan de kan forbedre PCS.
Utøverne i denne gruppen vil jobben med kvalitet på piruetter, trinn og skating movements. Videre jobber de med hopp kombinasjoner og doble hopp. De jobber også med piruetter opp mot lv 4 og få minst 4-5 ulike level features i piruetter.
Dersom utøvere ønsker å delta på stevner anbefales det å være med på 2-6 stevner i løpet av sesongen og 1-3 uker på leir.
A3
Utøvere i A3 kan de vanskelige trinn og stegene og har StSqBB2 eller StSqB/StSq1. Videre forventes det også positiv GOE på ChSq og piruetter. Utøverne kan minst 3 ulike level features i piruetter og lander konsekvent minst 2 doble hopp, 1A og dobbel+enkel kombo. Utøvere i denne gruppen har PCS på 2.00-3.50 eller høyere.
Gruppen jobber med doble hopp og 2+2 kombo. Videre jobber de med kvalitet i piruetter med +GOE og lv2 i CCoSp og solo-piruett. De skal også jobbe med FCCoSp, FCSp og FSSp i tillegg til level features i piruetter (særlig punkt 7, 9 og 11) og trinn. I trinn jobbes det med sammensetning av ulike vanskelige trinn til blokker og overganger mellom elementer.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 2-3 uker på sommerleir og deltagelse på 4-6 stevner i løpet av sesongen.
A2
Utøvere i A2 kan de vanskelige trinn og stegene og har StSq2. Videre forventes det også positiv GOE på ChSq og piruetter med level. Utøverne kan minst 4-5 ulike level features i piruetter og har godkjent FSSp og FCSp. De lander konsekvent minst 4 doble hopp og dobbel+dobbel kombo. Utøvere i denne gruppen har PCS på 2.50 – 3.75 eller høyere.
Gruppen jobber med doble hopp, 2A/tripel og 2+2 kombo. Videre jobber de med kvalitet i piruetter med +GOE og lv3 i CCoSp og solo-piruett. De skal også jobbe med level features i piruetter og trinn. I trinn jobbes det med sammensetning av ulike vanskelige trinn til blokker og bruk av body movements.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 2-3 uker på sommerleir og delta på 6-8 stevner i løpet av sesongen.
A1
Utøvere i A1 har StSq2 eller høyere med 0 eller bedre GOE. Videre forventes det også positiv GOE på ChSq og piruetter med minst lv3. Utøverne kan minst 5-6 ulike level features i piruetter og har godkjent FSSp og FCSp med lv. De har kontroll på alle doble hopp, 2+2 kombo og har forståelse for eller lander 2A. Utøvere i denne gruppen har PCS på 3.25 – 4.50 eller høyere. Utøverne i denne gruppen har god arbeidsmoral og er motiverte til å jobbe effektivt på alle treninger for å nå egne mål.
Gruppen jobber med triple hopp, 2A og 2+2+2 kombo. Videre jobber de med kvalitet i piruetter med +GOE og lv4 i CCoSp og solo-piruett. De skal også jobbe med level features i piruetter og trinn. I trinn jobbes det særlig med kontroll og fart i trinn og bruk av body movements. Utøverne forventes å samarbeide med trener og utvikling og jobbe selvstendig utenfor oppsatte treninger for å nå egne mål.
Utøvere i denne gruppen anbefales å ha minst 3 uker på sommerleir og delta på 8-10 stevner i løpet av sesongen. Om man ønsker å satse mot nasjonalt toppnivå og muligheten til å representere Norge i utlandet bør man vurdere å delta på minst 1-2 internasjonale/interclub stevner i løpet av sesongen.
Relaterte artikler
Råd om skøyter
For skøyteskolen: Vi kan gi anbefaling om hvilke skøyter du bør kjøpe, [...]
Klær og utstyr
Trenger vi spesielt utstyr for å delta? Hjelm er påbudt for alle på sk [...]
Treningsanlegg
Skøyteskolen trener innendørs i Leangen Ishall og Dalgård Ishall. Du h [...]
SPONSORER OG SAMARBEIDSPARTNERE


Vi trenger flere sponsorer.
Ta kontakt på kunstlop@tskskoyter.no hvis du vil samarbeide med klubben



